Zámek Liblín (čp. 1)

Liblín - Okres Rokycany

Základní informace

typ památky: Panská sídla - zámky
stavební sloh: renesance, baroko, klasicismus
historická epocha: novověk

Stručné představení

Interiér nepřístupný, k objektu volný přístup.

www.dssliblin.cz

Historie

Rozsáhlý zámecký areál se nachází v jižní části Liblína. Zámek je spojen mostem s kostelem sv. Jana Nepomuckého na náměstí. Jedná se o trojkřídlou dvoupatrovou zámeckou budovu. Jižní delší křídlo je zčásti pozůstatkem staršího zámku, pravděpodobně upraveného z tvrze vystavěné v polovině 16. století. V průčelí zámku je čestný dvůr uzavřený z části barokními objekty hospodářského charakteru.

Původně barokní zámek byl postaven hrabětem Montecuccolim v letech 1721–1725. Dále byl výrazně přestaven Kašparem Ledebourem v letech 1770–1780 zřejmě dle plánů Josefa Jägera. Druhé patro zámku bylo na hlavní budově přistaveno za Wurmbrantů, kdy zároveň v letech 1847–1857 proběhla klasicistní úprava fasády podle plánů Josefa Leipera. Vilém Wurmbrandt se velkorysou přestavbou Liblína zadlužil, proto ho roku 1859 prodal Adolfu von Nassau. Poslední větší úprava exteriéru proběhla krátce po roce 1912, kdy bylo přistavěno nové vstupní schodiště.

Zámek velmi často střídal majitele. V roce 1930 ho koupil akcionář a ředitel čokoládovny Orion v Praze Emil Kučera. Během okupace zde byl zřízen domov pro svobodné německé matky. V roce 1945 převzal zámek Okresní národní výbor Kralovice. V roce 1947 fungoval objekt jako ozdravovna pro děti horníků Středočeských uhelných dolů Kladno. V letech 1948–1949 tu sídlila Krajská politická škola Rudolfa Slánského. V následujících dvou letech zde byla II. interna Státní fakultní nemocnice Plzeň pro 120 pacientů. Od roku 1952 začal zámek sloužit sociálním účelům. V letech 1982–1992 byla za provozu provedena rozsáhlá rekonstrukce zámku. Byly sníženy stropy, zhotovena měděná střecha, změněna vnitřní dispozice budovy, vyměněna okna aj. V současnosti je majitelem zámku plzeňský kraj a sídlí zde Domov sociálních služeb, příspěvková organizace.

Fotografie

Zámek Liblín (čp. 1)Zámek Liblín (čp. 1)Zámek Liblín (čp. 1)Zámek Liblín (čp. 1)