Zámek Poběžovice (čp. 1)

Poběžovice - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Panská sídla - zámky
stavební sloh: gotika, renesance, baroko, historismus
historická epocha: středověk

Stručné představení

Původně středověký vodní hrad Dobrohosta z Ronšperka.

Historie

Zámek Poběžovice byl původně středověkým vodním hradem pana Dobrohosta z Ronšperka. Do podoby renesančního zámku ho nechali přestavět Švamberkové. Vlastní zámek byl dvoupatrový, postaven byl na půdorysu podkovy. Při stavbě bylo využito zdivo pozdně gotického Dobrohostova hradu. Vystřídala se zde řada majitelů, budova zámku se však již mnoho nezměnila. Šlo především o menší úpravy fasád, věže, zasypání původních vodních příkopů a samozřejmě o úpravy interiéru. Vždy v duchu právě módního stylu. Wunschwitzové si tak upravili zámek barokně (nové střechy, arkády na dvou stranách nádvoří, úprava interiérů). Roku 1767 byl postaven skleník pro exotické rostliny. V letech 1843 – 44 byla podstatně rozšířena zámecká zahrada. Rod Coudenhove-Kalergi prováděl drobné novogotické a novorenesanční úpravy. Roku 1937 byla znovu přistavěna věž, která původně u zámku stála. Poslední majitel zámku Hans Coudenhove-Kalergi byl totiž typický romantický podivín. Jeho úpravy zámku památkáře právě nenadchly, doslova olepil fasádu vším, co mu přišlo pohádkové a středověké, měl na zámku i mumii... Roku 1945 rod Coudenhove-Kalergi zámek ztratil.

Čekal ho smutný osud mnoha památek. Nejprve se zde usadili Američané. Když odjeli, odvezli s sebou celou sbírku zbraní. Zařízení zámku bylo poté z velké části rozkradeno, část se dostala do inventáře zámku v Horšovském Týně. Celý zámek chátral. Využívala ho jednotka Pohraniční stráže, která měla v parku kasárna. V osmdesátých letech se začalo uvažovat dokonce i o jeho demolici. Po roce 1989 začala náročná oprava, která probíhá dodnes. Zámek využívá město, konají se zde nejrůznější akce, především česko-německé. Během letních prázdnin jsou některé části zámku zpřístupňovány veřejnosti v rámci prohlídek.

Fotografie

Zámek Poběžovice (čp. 1)Zámek Poběžovice (čp. 1)Zámek Poběžovice (čp. 1)Zámek Poběžovice (čp. 1)Zámek Poběžovice (čp. 1)Zámek Poběžovice (čp. 1)Zámek Poběžovice (čp. 1)