Kostel sv. Václava v Křakově

Křakov - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Církevní stavby - kostely
stavební sloh: gotika
historická epocha: středověk

Stručné představení

Původně gotický kostel z 2. poloviny 14. století.

Historie

Původně gotický kostel sv. Václava v Křakově byl vybudován v 2. polovině 14. století, kolem něho jsou zbytky hřbitovní zídky. Původně menší gotická loď kostela byla zvětšena, gotický portál do ní byl znovu zasazen. Kostel byl přestavován v 17. století a upravován znovu v 19. století. Loď kostela má polygonální závěr bez opěráku zaklenutý klenbou s klínovými žebry. V presbyteriu se dochoval zdobený gotický sanktuář (tj. uzavíratelný výklenek pro nádobu s hostiemi, který býval zřizován do 16. století na levé straně presbyteria). Cenné jsou také gotické fresky.

Přímo u kostela stála novější fara, stará fara nejpozději barokního založení s dvorem stojí naproti hlavnímu vstupu. Romantiku místa podtrhávají vzrostlé lípy. Sv. Václav v Křakově byl pro svou historickou hodnotu jedním z prvních kostelů, který byl opraven po sametové revoluci. Oprava začala již roku 1990, byla opravena střecha, fasády, věž i výmalba v kostele. Příspěvek na opravu poskytli i bývalí němečtí rodáci.

Další

Literatura

Seznam literatury

Fotografie

Kostel sv. Václava v KřakověKostel sv. Václava v KřakověKostel sv. Václava v KřakověKostel sv. Václava v KřakověKostel sv. Václava v Křakově