Žákava

Žákava - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Vesnice Žákava leží nedaleko Blovic nad pravým břehem řeky Úslavy. První zprávy o zdejší tvrzi a kostele pocházejí z roku 1350.

http://www.zakava.cz

Památky v oblasti

Kostel sv. Vavřince v Žákavě

Kostel sv. Vavřince v Žákavě
Jednolodní kostel sv. Vavřince v Žákavě má gotický původ, později byl upravován renesančně a barokně.

Socha sv. Václava v Žákavě

Socha sv. Václava v Žákavě
Klasicistní socha sv. Václava stojí v Žákavě před kostelem sv. Vavřince.

Fotografie neexistuje.

Zaniklá tvrz Pokonice u Žákavy
Pozůstatky tvrziště Pokonice najdeme blízko vesnice Žákava u Blovic. 

Historie

Vesnice Žákava se nachází 5 km severně od města Blovice v okrese Plzeň-jih. Leží nad pravým břehem řeky Úslavy. První zmínky o místní tvrzi a o kostele pocházejí z roku 1350. Část vsi byla zemanským statkem rodu Žákavců ze Žákavy. V polovině 15. století byla Žákava za Mikuláše z Dlouhé Vsi centrem malého rytířského statku. V roce 1605 byla tvrz připojena ke Šťáhlavům. Roku 1787 tady bylo 46 domů, dvůr a bývalý zámek. V roce 1843 zde žilo 421 obyvatel v 61 domech. Zástavba má netypickou polohu s dominantou kostela, někdejší tvrze a školy na hraně skalnaté terasy, náves na odvrácené straně je obklopena menšími staveními.  

V obci najdeme kostel sv. Vavřince, sochu sv. Václava, výklenkovou kapličku sv. Jana Nepomuckého, kamennou sýpku. Východně od vesnice bylo v lese Sváreč nalezeno množství pravěkých mohyl. Pod vsí se v údolí řeky Úslavy nacházela tvrz Pokonice.

Významné pověsti

Pověst o mužíčkovi

Nedaleko Žákavy se nad řekou Úslavou vypíná skála, v níž je malá jeskyně. V ní měl dle pověsti své sídlo mužíček, který tady večer sedával a zpíval smutné písničky. Měl zelené šaty, červenou vestu a kulatý klobouček s vodním kvítím za stuhou. Čekával tady na některého mladíka nebo dívku, kteří by se poblíž po klekání koupali. Tehdy vyskočil, ploužil se k plavci a strhl ho do vody, až se utopil. 

Fotografie

Kostel sv. Vavřince v ŽákavěSocha sv. Václava v Žákavě