Nové Mitrovice

Nové Mitrovice - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Nové Mitrovice najdeme nedaleko Spáleného Poříčí. Dominantou obce je kostel sv. Jana Nepomuckého. 

http://www.novemitrovice.cz

Památky v oblasti

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nových Mitrovicích

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nových Mitrovicích
Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého je dominantou Nových Mitrovic. Vedou se spory o tom, zda mohl být vystavěn podle plánů věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho.

Historie

Vesnice Nové Mitrovice se nachází asi 6 km jihovýchodně od Spáleného Poříčí v okrese Plzeň-jih. Pod správní území patří Mítov, Nechanice a Planiny. Nové Mitrovice jsou až novověkého původu. Kolem roku 1695 tady Jiří Zdeněk Václav Hynek Vratislav z Mitrovic založil železnou huť s vysokou pecí. Povolal horníky a hutníky, pro které nechal vystavět několik chalup. Od roku 1708 se užívalo jména Nové Mitrovice. V roce 1838 měla ves 631 obyvatel a 82 domů, byl zde kostel, fara, škola, panský dvůr, hospoda, šichtovna, vysoká pec, několik hamrů. Pracoval tady pekař, kovář, truhlář a kolář. Až do roku 1931 fungovala v obci sklárna, jež vyráběla užitkové i umělecké sklo.

Dominantou Nových Mitrovic je kostel sv. Jana Nepomuckého, dále zde najdeme sochu Panny Marie Svatohorské, budovu barokní fary, litinový kříž z roku 1847, někdejší panský dvůr, zajímavou roubenou usedlost a rodný dům Josefa Lindy s pamětní deskou. 

Spisovatel a domnělý spoluautor Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského Josef Linda (1792–1834) se narodil v Nových Mitrovicích v roce 1792. Na novomitrovické škole učil prozaik Bedřich Moravec (1859–1936). Roku 1862 se v obci narodil Ludvík Lošťák (1862–1918), básník, publicista, hudební skladatel a umělecký kritik, spolužák Josefa Bohuslava Foerstra, jehož operu Selská bouře uvedlo i Národní divadlo.     

Významné osobnosti

Josef Linda

1792-1834

Fotografie

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nových Mitrovicích