Nebílovy

Nebílovy - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Nebílovy jsou poprvé zmiňovány k roku 1327. Dominantou obce je barokní zámek.

http://www.obecnebilovy.cz

Památky v oblasti

Fotografie neexistuje.

Kostel sv. Jakuba Většího v Prusinech
V osadě Prusiny nad obcí Nebílovy se nachází kostel sv. Jakuba Většího. Kromě něj zde stojí ještě barokní fara a budova někdejší školy.

Historie

Vesnici Nebílovy najdeme na svazích údolí Nebílovského potoka asi 10 km severovýchodně od Přeštic, 16 km jižně od Plzně v okrese Plzeň-jih. Je situována v členitém terénu a obklopují ji ovocné sady. Poprvé je zmiňována v roce 1327 v souvislosti s Rackem z Nebílova. Tento rod se usadil i v nedalekých Netunicích a na svých sídlech vybudoval tvrze. Roku 1426 získali statek Nebílovští z Drahobuze, v roce 1555 Ladislav Běšín z Běšin, který zde pravděpodobně vystavěl novou tvrz. Později byly Nebílovy připojeny ke Šťáhlavům a roku 1624 je získal Kryštof Karel Kokořovec. V roce 1705 koupil statek hrabě Adam Jindřich ze Steinau a začal tady budovat barokní sídlo nového panství. Roku 1712 zemřel a panství s nedokončeným zámkem bylo prodáno Antonii Černínové z Chudenic. Tím přešly Nebílovy natrvalo ke Šťáhlavům. Zámek chátral. Úpravy realizoval až Jan Vojtěch Černín spolu s budováním zámku Kozel a za účasti stejných architektů a umělců. Zdejší obyvatelstvo příslušelo farně do Prusin. V roce 1838 tady bylo 347 obyvatel, 47 domů, zámek, dvůr, ovčín, hospoda, cihelna. V roce 1998 se Nebílovy staly regionálním vítězem v soutěži Vesnice roku. Od roku 2006 vede okolím obce naučná stezka.

Dominantou Nebílov je barokní zámek. V osadě Prusiny najdeme kostel sv. Jakuba Většího, barokní faru a budovu staré školy. Zajímavá je kaplička s jehlancovou střechou a sousoší Nejsvětější Trojice. V lese směrem ke Štěnovickému Borku stojí kaple sv. Barbory.  

Významné pověsti

Pověst o kostele v osadě Prusiny

Netunicích měl být dle pověsti postaven kostel. Už se svážel materiál, a když se začalo kopat, vznášel se nad dělníky velký pták a volal: „Prasin, prasin.“ Materiál, který vozili, se vždy do rána ocitl na vrchu v osadě Prusiny. Lidé to pokládali za znamení a nakonec vystavěli kostel v uvedené osadě.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.