- Nezařazeno
Nebílovy
Nebílovy - Okres Plzeň-jih
Základní informace
typ památky: Nezařazeno
Stručné představení
Nebílovy jsou poprvé zmiňovány k roku 1327. Dominantou obce je barokní zámek.
Památky v oblasti
Kostel sv. Jakuba Většího v Prusinech
V osadě Prusiny nad obcí Nebílovy se nachází kostel sv. Jakuba Většího. Kromě něj zde stojí ještě barokní fara a budova někdejší školy.
Historie
Vesnici Nebílovy najdeme na svazích údolí Nebílovského potoka asi 10 km severovýchodně od Přeštic, 16 km jižně od Plzně v okrese Plzeň-jih. Je situována v členitém terénu a obklopují ji ovocné sady. Poprvé je zmiňována v roce 1327 v souvislosti s Rackem z Nebílova. Tento rod se usadil i v nedalekých Netunicích a na svých sídlech vybudoval tvrze. Roku 1426 získali statek Nebílovští z Drahobuze, v roce 1555 Ladislav Běšín z Běšin, který zde pravděpodobně vystavěl novou tvrz. Později byly Nebílovy připojeny ke Šťáhlavům a roku 1624 je získal Kryštof Karel Kokořovec. V roce 1705 koupil statek hrabě Adam Jindřich ze Steinau a začal tady budovat barokní sídlo nového panství. Roku 1712 zemřel a panství s nedokončeným zámkem bylo prodáno Antonii Černínové z Chudenic. Tím přešly Nebílovy natrvalo ke Šťáhlavům. Zámek chátral. Úpravy realizoval až Jan Vojtěch Černín spolu s budováním zámku Kozel a za účasti stejných architektů a umělců. Zdejší obyvatelstvo příslušelo farně do Prusin. V roce 1838 tady bylo 347 obyvatel, 47 domů, zámek, dvůr, ovčín, hospoda, cihelna. V roce 1998 se Nebílovy staly regionálním vítězem v soutěži Vesnice roku. Od roku 2006 vede okolím obce naučná stezka.
Dominantou Nebílov je barokní zámek. V osadě Prusiny najdeme kostel sv. Jakuba Většího, barokní faru a budovu staré školy. Zajímavá je kaplička s jehlancovou střechou a sousoší Nejsvětější Trojice. V lese směrem ke Štěnovickému Borku stojí kaple sv. Barbory.
Významné pověsti
Pověst o kostele v osadě Prusiny
V Netunicích měl být dle pověsti postaven kostel. Už se svážel materiál, a když se začalo kopat, vznášel se nad dělníky velký pták a volal: „Prasin, prasin.“ Materiál, který vozili, se vždy do rána ocitl na vrchu v osadě Prusiny. Lidé to pokládali za znamení a nakonec vystavěli kostel v uvedené osadě.
Další
Literatura
Soubory ke stažení
Rejstříky
místní:věcný:
- fara
- škola
- kaple sv. Barbory
- zámek
- tvrz
- kaplička
- pověst
- naučná stezka
- hospoda
- cihelna
- ovčín
- kostel sv. Jakuba Většího
- Vesnice roku
- sousoší Nejsvětější Trojice
jmenný:
- Jaroslav Špillar
- Racek z Nebílova
- Ladislav Běšín z Běšin
- Kryštof Karel Kokořovec
- Adam Jindřich ze Steinau
- Antonie Černínová z Chudenic
- Jan Vojtěch Černín