Kbel

Kbel - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Vesnici Kbel najdeme nedaleko Přeštic. První zmínka o obci pochází z roku 1352.

http://www.obec-kbel.cz

Památky v oblasti

Fotografie neexistuje.

Kostel Všech svatých ve Kbelu
Kostel Všech svatých je dominantou obce Kbel. Stavba je gotického původu, později prošla barokními a novogotickými úpravami. Naproti kostelu se nachází barokní fara.

Historie

Vesnice Kbel leží v mělkém údolí asi 10 km jižně od Přeštic v okrese Plzeň-jih. Pod správní území patří Babice, Malinec, Mečkov a Nová Ves. Kbel je poprvé zmiňován v roce 1352. Roku 1380 tady seděl Vyšemír s Petrem a Bohuslav z Vlčí. V letech 1414–1425 patřil díl vesnice k Měčínu. Ten byl později prodán ke Švihovu, ale již před rokem 1505 přešel ke statku v Borovech. V roce 1543 patřila necelá ves k majetku Zmrzlíků ze Svojšína na Neprochovech, později k panství Jana z Roupova. Druhý díl patřící k Vlčí později připadl k panství při hradu Skála. V roce 1586 byla ves prodána Adamu Šicovi z Drahenic, jenž ji připojil k Červenému Poříčí. V polovině 18. století tady bylo 27 hospodářů, řemeslo provozovali dva tkalci, kolář, kovář a pekař. V roce 1900 zde bylo 308 obyvatel a 19 domů.     

Dominantní památkou obce je kostel Všech svatých. Zajímavá je budova fary, dále zde najdeme bývalý poplužní dvůr a několik dokladů lidové architektury. V okolí obce byly odkryty pravěké mohyly.

Fotografie

Fotogalerie pro totu položku nebyla nalezena.