Dnešice

Dnešice - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Dnešice jsou rozlehlá vesnice nedaleko Dobřan. První písemná zmínka pochází z roku 1115.

http://www.dnesice.cz

Památky v oblasti

Fara v Dnešicích (čp. 8)

Fara v Dnešicích (čp. 8)
Patrovou barokní faru najdeme v Dnešicích blízko kostela sv. Václava.

Kaplička v Dnešicích

Kaplička v Dnešicích
Výklenková kaplička z 1. poloviny 19. století se nachází v Dnešicích blízko cesty směřující na Přeštice.

Kostel sv. Václava v Dnešicích

Kostel sv. Václava v Dnešicích
Obci Dnešice dominuje kostel sv. Václava, který je připomínán již k roku 1352. Blízko kostela stojí barokní fara.

Historie

Jedná se o rozlehlou vesnici ležící asi 7 km jihozápadně od Dobřan, 6 km severozápadně od Přeštic v okrese Plzeň-jih. Součástí je ves Černotín. V roce 1115 daroval kníže Vladislav I. kostel a popluží v Dnešicích klášteru v Kladrubech. Další část vsi zakoupil kladrubský klášter před rokem 1239 od pomuckého cisterciáckého kláštera. V 15. století se Dnešice staly majetkem Chřínovců z Chřínova. V roce 1712 je koupil hrabě Ferdinand Morzin a připojil je k Dolní Lukavici. Zdejší panský hospodářský dvůr byl ve vlastnictví rodu Schönbornů. Patřil k němu ovčín a hájovna. Ve vsi existovala početná židovská komunita. Počátkem 90. let 20. století zde žilo 948 obyvatel. 

V obci najdeme více zajímavých historických objektů. Jedná se zvláště o kostel sv. Václava, barokní faru a výklenkovou kapličku. Dále je zde areál bývalého vrchnostenského dvora, několik staveb je zajímavým dokladem lidové architektury. Dříve stávala v Dnešicích také židovská synagoga.  

V obci se narodil pedagog a spisovatel Tomáš Antonín Vorbes (1815–1888), autor mnoha článků v populárních i odborných časopisech a několika knih orientovaných na pedagogiku a didaktiku. Dalším významným rodákem je Josef Pachmayer (1864–1928), žurnalista, překladatel a spisovatel, dlouholetý redaktor Národních listů, jenž spolupracoval i s dalšími periodiky. 

Významné osobnosti

Tomáš Antonín Vorbes

Fotografie

Fara v Dnešicích (čp. 8)Kaplička v DnešicíchKostel sv. Václava v Dnešicích