Budislavice

Budislavice - Okres Plzeň-jih

Základní informace

typ památky: Nezařazeno

Stručné představení

Vesnice Budislavice je v pramenech poprvé zmiňována roku 1352.

http://www.mladysmolivec.cz

Památky v oblasti

Fara v Budislavicích (čp. 6)

Fara v Budislavicích (čp. 6)
Klasicistní fara v Budislavicích stojí ve středu obce v blízkosti kostela sv. Jiljí a obytných domů.

Kostel sv. Jiljí v Budislavicích

Kostel sv. Jiljí v Budislavicích
Kostel sv. Jiljí v Budislavicích byl založen ve 2. polovině 13. století. Později byl barokizován. Poblíž kostela se nachází klasicistní fara.

Historie

Vesnice Budislavice se nachází asi 10 km východně od Nepomuku a dnes je součástí obce Mladý Smolivec v okrese Plzeň-jih. V pramenech je o ní první zmínka k roku 1352. Po polovině 15. století příslušela ke Lnářům. V roce 1577 Budislavice od Adama ze Šternberka koupil Mořic Chanovský z Dlouhé Vsi a připojil je ke statku v Dožicích. V roce 1770 zde stálo čtrnáct domů. Dominantou obce je gotický kostel sv. Jiljí. Další zajímavou památkou je budova fary a kaple sv. Jana Nepomuckého.

Významým rodákem je František Raušar (1857–1941), zakladatel muzea v Blovicích. Narodil se zde také jeho bratr Josef Zdeněk Raušar (1862–1947), jenž vystudoval obor chemie a jehož největším zájmem bylo cestování. Dále se tady narodil Budislav Třemšínský, vlastním jménem Gustav Bach (1841–1883), který působil jako finanční úředník v Praze, dále jako redaktor, básník a překladatel z němčiny.

Významné osobnosti

František Raušar

Fotografie

BudislaviceBudislaviceFara v Budislavicích (čp. 6)Kostel sv. Jiljí v Budislavicích