Kanice

Kanice - Okres Domažlice

Základní informace

typ památky: Drobné památky

Stručné představení

Vesnická památková zóna s barokním zámkem na místě renesanční tvrze, nedaleko zřícenina hradu Netřeb.

http://www.obeckanice.cz/

Památky v oblasti

Historické jádro vsi Kanice

Historické jádro vsi Kanice
Vesnická památková zóna.

Kaple Panny Marie Bolestné v Kanicích

Kaple Panny Marie Bolestné v Kanicích
Novorománská pohřební kaple.

Zámek Kanice (čp. 1)

Zámek Kanice (čp. 1)
Zámek s anglickým parkem.

Zřícenina hradu Netřeb

Zřícenina hradu Netřeb
Hrad byl od roku 1528 uváděn jako pustý.

Historie

První zmínka o vsi ležící 3 km jihozápadně od Kolovče pochází z roku 1325. Patřila větvi rodu Drslaviců, kteří poblíž postavili hrad Nový Rýzmberk. Ten byl podle názvu návrší přejmenován na Netřeb. Dalším panským sídlem byla místní tvrz, poprvé zmíněná roku 1382. Od konce 14. století patřily Kanice rytířům Kanickým z Čachrova.

Mezi dalšími držiteli najdeme např. Černíny z Chudenic, kteří Kanice připojili k panství Chudenice. Roku 1734 koupil Kanice Jan Josef Hildeprandt-Ottenhausen. To již byly opět samostatným statkem, který vystřídal ještě několik majitelů. Tvrz byla přestavěna v letech 1722–1723 na barokní zámek, který byl znovu upravován zejména koncem 19. století za Pergerů. Němec Rudolf Perger byl oblíbenou vrchností, nechal například postavit českou školu a obec mu věnovala svou honitbu.

V obci se uchovala řada roubených i zděných starých domů, dnes využívaných často k rekreaci. Na návsi stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého. Kanice jsou vesnickou památkovou zónou, leží v krásné kopcovité krajině Chudenické vrchoviny.

Významné pověsti

O zmrzlém nezmrzlém

Ladislav Stehlík připomněl v oblíbené knize „Země zamyšlená“ příběh z Kanic, který se kdysi hojně vyprávěl a měl se skutečně stát. Byl zařazen i do knihy „Kratochvilná historie měst a míst v zemích koruny Svatováclavské“. Kočí z Kanic jel v zimě z kolovečské sirkárny a ztratil houni. Druhý soused z Kanic ji z dálky uviděl a myslel si, že pod ní leží někdo zmrzlý. Měl ale strach jít se podívat blíž. Ve vsi vše nahlásil a jelo se pro nebožtíka. Našli však jen houni. Co dělat, sebrali alespoň tu a hodili ji do kočáru. Když se blížili ke vsi, zbožní obyvatelé si mysleli, že vezou toho nebožtíka a začali zvonit umíráček. Od té doby nebylo radno zeptat se v Kanicích, komu zvoní. Všichni se smáli, jak chtěli pohřbívat starou přikrývku.

Významné osobnosti

Vilém Kanický z Čachrova

umírá po roce 1403

Fotografie

KaniceKaniceKaniceHistorické jádro vsi KaniceKaple Panny Marie Bolestné v KanicíchZámek Kanice (čp. 1)Zřícenina hradu Netřeb